Recenze MSI B350M GAMING PRO

• Všechny (1)
Jakub Kadlíček

Jakub Kadlíček

Přidáno: 17. července 2017

• Kvalitní provedení a ověřená značka
  • MicroATX velikost
  • Opravdu nádherný design a robustní konstrukce
  • Možnost přetaktování procesoru
  • Adekvátní množství slotů vzhledem k ceně (RAM, PCI, USB)
  • Přehledný a funkční BIOS ovládaný myší
  • Kovově vyztužený PCI-E 3.0
  • 4x USB 3 vzadu, možnost zapojení dalších dopředu skříně
  • Jemné červené osvětlení
  • Dva 4pinové konektory pro větráky
  • 3 roky záruka
  • Někomu nemusí stačit 2 RAM sloty (což není můj případ)
  • "Post" desky po zapnutí PC trvá cca 20 sekund
  • Jen 1 barva zabudovaných LED
  • Tyto zápory jsou však velmi malé detaily!

Tato deska je za svou cenu skvělá koupě. Vybíral jsem podle ověřené značky, která za menší příplatek oproti konkurenčnímu, ale kvalitnímu ASRocku, stojí, hlavně kvůli mnoha skvělým funkcím a parádnímu vzhledu. Například s cenově podobným ASUS PRIME B350M-A, který se papírově zdá lepší (např. 4 DIMM sloty místo 2), má každý druhý nějaký problém. Což za ušetření pár stovek opravdu nestojí.
Skvěle poslouží relativně náročným hráčům, kterým však stačí jedna grafická karta a 2 RAM sloty. Osobně jsem zvolil cestu jedné 8GB RAMky, kterou později doplním na 16 GB.
I když jde o microATX, veškeré komponenty mají dostatek místa. Od konkrétně Wraith Spire chladiče (Ryzen 5 1500x nebo 1600) má bližší RAM slot cca 1 cm odstup. PCI Express slot je citelně pevnější díky vyztužení.
Červené osvětlení je jemné, ale jistě viditelné v prosklené skříni. Lze jej ovládat či vypnout v MSI Gaming App, i když má pouze 1 barvu. LEDky mají však i praktické využití. Při problému s některou součástkou se vedle příslušného slotu rozsvítí další světýlko. Když například takovaná RAMka nebyla stabilní a systém nenaběhl, svítilo světlo u RAM slotů.
Lze zapojit dva PWM větráky a zcela je ovládat v BIOSu podle teploty CPU, stejně jako CPU chladič. Vše pomocí grafu závislosti teploty na % otáček (např. při 30 °C 20 % rychlosti, při 60 °C 50 % atd.).
Pro ty z Vás, kteří ještě čekají na vydání AMD procesorů s integrovaným grafickým čipem (tzv. APU), jsou zde také připojení na DVI, VGA nebo HDMI. Momentálně jsou tedy komukoliv k ničemu, protože Ryzen nemá svůj grafický čip.
Přetaktování RAM díky funkci Memory Try It! je i pro největšího laika lehké jako facka. Stačí vybrat o stupeň vyšší frekvenci (2133 -> 2400) s vyšším CL (např. 19) a zkusit funkčnost restartem. Poté snižovat na menší CL a následně přejít na další stupeň. Je to velmi jednoduché a za 10 minut můžete mít přetaktovanou RAMku. Osobně jsem Crucial CT8G4DFS8213 zvýšil na 2667 Mhz CL 14 bez problémů. (Určitě to půjde výše, zatím nezkoušeno.)
Přetaktování procesoru jsem zatím nezkoušel, ale jistě jej za pár let využiji, pokud CPU nebude úplně držet krok. Pokud se v žádném případě taktování CPU nechcete zabývat, pořiďte si A320M Gaming Pro, který je jinak téměř stejný.

Používané komponenty:
CPU: Ryzen 5 1500x (Spire chladič)
GPU: MSI GTX 1060 6GB Armor OC
RAM: Crucial 8GB DDR4 2133MHz CL15 Single Ranked x8
Disky: Samsung 850 Evo + SATA 7200 HDD
Zdroj: Seasonic S12II-520 Bronze
Chlazení: 1x Noctua Redux 1800 PWM
OS: Windows 10 Pro 64bit

Celý systém včetně desky pracuje bez problémů a s koupí jsem velice spokojený. Vřele doporučuji.

Instalace: Hardware se nainstaloval sám, popřípadě z dodaných ovladačů

ASUS PRIME B350M-A

ASUS PRIME B350M-A