Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Základní desky

Jak vybrat základní desku?

Před výběrem základní desky je si třeba určit, jakým procesorem jí budeme chtít osadit. Na základě tohoto rozhodnutí budeme volit příslušnou patici. Můžeme se rozhodnout, jestli budeme požadovat integrovanou grafickou kartu a jak velkou operační paměť použijeme. Při výběru sledujeme také, jaké sloty deska bude mít, jaké využívá rozhraní pro pevné disky, kolika kanálovou zvukovou kartu a jaký typ síťové karty deska má. Samozřejmě je také důležité vědět, o jaký typ základní desky se jedná.

Rychlé odkazy:

Nejolíbenější desky
Nejvýkonější desky
Desky Intel
Desky AMD
BGA - Desky s integrovaným procesorem
 

Jaký zvolit procesor?

Výběr procesoru úzce souvisí s výběrem základní desky. Proto již při výběru procesoru musíme vědět, co na počítači nejvíce děláme – zda jen brouzdáme po internetu, pracujeme, sledujeme filmy nebo hrajeme hry či používáme náročné programy např. pro vytváření v grafických editorech.

procesor
Procesor AMD

Jakou patici zvolit?

Nejprve je třeba vysvětlit si, co patice znamená. Socket neboli patice je specializovaná elektrotechnická součástka umožňující propojení procesoru se základní deskou. Při výběru základní desky je potřeba dbát na to, aby byla základní deska vybavena stejným typem socketu jako procesor. V opačném případě není možné zapojení procesoru do základní desky.

 

Co vyjadřuje čipset (chipset)?

Možná se při výběru základní desky setkáte s pojmem čipset. Jedná se o základní stavební kámen základní desky. Čipset určuje to, co naše základní deska bude umět, a zprostředkovává komunikaci mezi danými komponenty na základní desce. Pokud základní desku osadíte doporučenými komponenty, budete mít zaručeno, že chipset výdy sprostředkuje komunikaci správně.

Jaké paměti zvolit?

Jak již bylo výše uvedeno, čipset udává vlastnosti základní desky. To znamená, že nám také určuje, jaké paměti bude podporovat. Konkrétně typ paměti, frekvenci paměti, kolik slotů a především maximální kapacitu.

pamet
Operační paměť

Jaké sloty a konektory by základní deska měla mít?

Na základní desce jsou také integrovány sloty pro rozšiřující komponenty. Jedná se především o sloty (PCI, PCI-e x1, PCI-e x16 apod.), dále konektory pro pevné disky (IDE, SATA), USB konektory nebo i eSATA či firewire.

 zadni panel
Zadní panel záklední desky s konektory

Integrovaná grafická karta ano/ne?

Jestliže máme pouze kancelářské PC, nebo počítač nevyužíváme k náročně práci, pak bude integrovaná grafická karta dostačující. Ušetříme tím peníze za pořizování samostatné grafické karty. Hráči počítačových her a uživatelé multimédií by ovšem na toto řešení měli rovnou zapomenout.

deska s int. grafikou
Základní deska s integrovaným graf. jádrem a procesorem

Jaký typ základní desky zvolit?

Toto kritérium je důležité z hlediska velikosti počítačové skříně. Nejběžnějšími formáty jsou m-ATX a ATX. Chceme-li si pořídit malou počítačovou skříň, volíme typy u-ATX, mini-ITX a m-ATX (micro-ATX). Jestliže máme standardně velikou skříň např. typu TOWER, zvolíme základní desku formátu ATX.

Slovník pojmů

Patice
Socket neboli patice je specializovaná elektrotechnická součástka, která umožňuje propojení procesoru se základní deskou.

Chipset
Chipset (čipset) udává vlastnosti základní desky.

Procesor
Procesor je srdce každého počítače a stará se o veškeré procesy, které v počítači probíhají. V našich končinách se setkáte nejčastěji s procesory Intel a AMD. Procesor běží na určité frekvenci a disponuje mezipamětí. Je vybaven různými technologiemi, které zlepšují jeho výkon.

Operační paměť (RAM)
Operační paměť, také nazývaná RAM (z anglického spojení Random Access Memory), je využívaná k ukládání mezivýpočtů. Jak napovídá zkratka RAM, jedná se o paměť s náhodným přístupem. Operační paměť RAM po vypnutí PC ztrácí veškerá uložená data.

USB port
Konektor pro připojení externího zařízení ke zdrojovému zařízení. Např. k počítači nebo notebooku se přes USB porty mohou připojit myši, externí klávesnice, flashdisky, externí pevné disky, externí čtečky paměťových karet a další příslušenství včetně externích zvukových karet.

PCI slot
Jedná se o univerzální slot na základní desce.

PCI-e sloty
Sloty PCI-e x1, x4, x8 a x16 jsou rozšiřující sloty na základní desce. Slot PCI-e x16 je určen pro grafickou nebo jinak náročnou kartu. Do PCI-e slotů se např. zapojují zvukové karty, televizní karty, síťové karty apod.

Serial ATA
Serial ATA neboli SATA je druh řadiče integrovaný na základní desce, který umožňuje připojení pevného disku s identickým rozhraním. V nabídce můžete najít různé druhy rozhraní Serial ATA, a to I, II a III. Rozdíl je pouze v přenosové rychlosti, která je u SATA I až 1.5 GB za sekundu a u SATA II až 3 GB za sekundu. Nejnovější základní desky podporují rozhraní SATA III, které využívá rychlost 6 GB za sekundu. Starší variantou je IDE.

 

Vybrat Základní desku podle parametrů

Rádce pro Vás připravil
czc.cz

 

Porovnat základní desky